Abur Cuburu Bırakmak Uyuşturucudaki Gibi Bir Yoksunluğa Yol Açabilir

Eğer abur cubur yemeyi bırakmayı planlıyorsanız, en azından ilk hafta boyunca uyuşturucuyu bırakmaya benzer belirtilerden muzdarip olabilirsiniz.

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmanın, insanların hamur işleri, patates kızartması ve pizza gibi yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri yemeyi bıraktıklarında ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini değerlendirmek için türünün ilk örneği olduğuna inanılmakta.

Literatürdeki çalışmalar, hayvanlarda şeker yoksunluğuna odaklanmış ve insanlar hakkında sadece anekdot niteliğinde kanıtlar sunuyordu, diyor çalışmanın baş yazarı ve U-M psikoloji doktora adayı Erica Schulte.

Tütün, uyuşturucu veya alkolün bağımlılık yapma niteliğinin beyni benzer şekilde etkilediği ve bu maddelerin azaltılmasının beyni olumsuz etkileyerek bunların alımını azaltmayı zorlaştırabileceği konusunda araştırmacılar hemfikir. Kaygı, baş ağrısı, sinirlilik ve depresyon bu olumsuz etkilerden bazılarıdır.

Yoksunluğun, yüksek derecede işlenmiş gıdalarla da meydana gelip gelmeyeceğini anlamak, bu gıdaların benzer bağımlılık süreçlerini tetikleyip tetikleyemeyeceğini değerlendirmede önemli bir sonraki adımdı.

Schulte ve meslektaşları, insanlar arasında fiziksel ve psikolojik yoksunluk belirtilerini ölçmek için kendi raporlarını hazırladılar. Daha sonra, 231 yetişkinin geçen yıl yedikleri yüksek oranda işlenmiş gıda miktarını azalttığında neler olduğunu bildirmelerini istediler.

Çalışmalar;  üzüntü, sinirlilik, yorgunluk ve yoksunluk hissetme duygularının ilk iki ila beş gün içinde abur cubur yemeyi bıraktıklarında zirveye ulaştığını, sonra da olumsuz yan etkilerin azaldığını ve bu sürecin uyuşturucudaki yoksunluk  sürecindekiyle paralel geliştiğini gösterdi.

https://www.youtube.com/watch?v=wTNlHyjip94

Çalışmaya bakılacak olursa abur cubur tüketmeyi bırakmak hayli zor görünüyor. Bu tür yiyecekleri kendimizden uzak tutmanın zorluğu belki de beynimizdeki bağımlılık mekanizmasının tetiklenmesinden çok daha öncesine, bilinçaltımıza yerleştirilen olgulara dayanıyor olabilir mi ? Videoda bu konunun üzerinde dikkat çekici detaylara yer verilerek duruluyor.

U-M araştırmacıları, yeme davranışlarını değiştirmek için kullanılan yönteme “soğuk hindi” yemeyi bırakan veya yavaş yavaş abur cuburları bırakan katılımcılar gibi başlıklar şeklinde odaklanmadılar. Schulte, gelecekteki çalışmaların, mevcut bulgulardaki gibi geriye dönük bir yaklaşımdan ziyade, davranışları gerçek zamanlı olarak analiz edeceğini söyledi.

U-M mezunları Julia Smeal ve Jessi Lewis ile birlikte, psikoloji ve yardımcı doçent olan Ashley Gearhardt, çalışmanın sonuçlarının beslenme alışkanlığını değiştirmenin zorluğunu ortaya koyduğunu ve bu zorluğun insanların kötü yeme alışkanlıklarına geri dönmesine neden olabileceğini söylüyorlar.

Kaynak:

Haber : Technology Networks

Video : TedMed

Çeviren: Birgül Çolak

Düzenleyen : Merve Bastem

Lütfen bekleyiniz

E-bültenimize Abone Olun!

Bizden daha sık haber alabilmek için abone olmak ister miydiniz?