BEYİN DALGALARINIZA GÖRE HANGİ RUH HALİNDESİNİZ?

BU CİHAZ RUH HALİNİZİ BELİRLEMEK İÇİN BEYİN DALGALARINIZI ÖLÇÜYOR

Araştırmacılar deneylerde katılımcıların mutlu, üzgün veya depresif olup olmadığını nasıl tahmin edebilir? Bir hastanın kendini tanımlaması bazen yeterli olmayabilir bu sebeple nörobilimcilerden oluşan bir ekip, beyin dalgalarını analiz ederek kişinin ruh halini ölçen bir yol buldu. Bilim adamları ilk kez, beyin dalgaları ve duygusal durumlar arasında belirgin bir bağlantı kurdu bu bağlantı duygu durum bozuklukları ve tedavilerinin geleceği için geniş kapsamlı etkilere sahip olabilir. Çalışmanın yöntemini Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan çalışmada anlatıyorlar.

Elektrot Geçişi

Bilim adamları, beyinlerine epilepsi tedavisi için elektrotlar yerleştirilmiş yedi gönüllü katılımcı ile çalıştı. Birkaç gün boyunca, araştırmacılar bu hastaların implantlarından gelen nöral sinyalleri ve hastaların ruh halleri hakkında yapılan anketleri topladılar. Bulgular belirli bir duygu-durumla ilişkili beyin dalgalarının her hastada farklı olduğunu gösterdi. Bilim adamları, bir hastanın beyin dalgası verileri ve ilgili anketi arasında korelasyonlar bulan bir yazılımı hala oluşturuyorlardı ve sonunda, bu yazılım nöral sinyallerini tek başına analiz ederek hastanın ruh halini bulabildi.

Beynin Gelişimi (Brain Boost)

Diyelim ki, bu çalışma kısa bir süre için yalnızca az sayıda hastayı (zaten beyinlerine yerleştirilmiş hassas algılama cihazları olanlar) içerdi ve araştırmacılar, belirli beyin dalgalarının neden belirli ruh halleriyle ilişkili olduğunu tam olarak çözmedi. Yinede, araştırmacılar, çalışmalarının derin beyin uyarımına dayandırılmış tedavilere yol göstereceğine inanıyor; bu bir implantın, beyni, obsesif kompulsif bozukluk ve majör depresyon gibi durumlarda tedavi etmek için geliştirilen bir teknik. Daha uzak gelecekte olmakla birlikte, bu tür bir implantla hastanın duygusal durumunu izleyebilir ve eğer bir anormallik tespit edilirse, bu durumu normale döndürmeye yardım edecek bir uyaran(şok) verebilir.

Çeviren: Gülçin Sena Uzunçiçek

Düzenleyen: Büşra Çetin

Kaynak:

Haber:

Futurism.com

Resim:

Futurism.com

Consicouslifestylemag.com

 

 

Lütfen bekleyiniz

E-bültenimize Abone Olun!

Bizden daha sık haber alabilmek için abone olmak ister miydiniz?